Jak lepidla vytvrzují?

Jak lepidla vytvrzují?

Lepidla můžeme rozdělit dle způsobu vytvrzování do dvou základních kategorií. První jsou lepidla vytvrzující fyzikální reakcí, tedy vsáknutím a odpařením rozpouštědla obsaženého v lepidle. Druhá jsou lepidla, která vytvrzují chemickou reakcí - např. smícháním dvou složek, vzdušnou vlhkostí, UV zářením apod.

Tyto vlastnosti jsou velmi důležité při výběru správného typu lepidla na již konkrétní lepený spoj. V praxi se můžeme setkat s lepením celé řady běžných materiálů - plastů, kůže, gumy, korku, polystyrenu, textilu, kamene, mramoru, kartonu a mnoha jiných. Tyto materiály mají mj. jednu velmi důležitou vlastnost, a to je jejich savost. Tato vlastnost je určující při výběru typu lepidla a stanovení vlastního lepícího procesu. Jiné lepidlo zvolíme, budeme-li lepit dva materiály savé, jiné, pokud budou oba materiály nesavé, nebo budeme-li lepit kombinaci těchto materiálů. Savé materiály (dřevo, papír, textil, kámen, apod.) umožňují vsáknutí a odpaření rozpouštědel, obsažených v lepidle. Naopak nesavé materiály (kovy, polystyren, plasty, sklo, molitan apod.) neumožní odpaření rozpouštědel. Pokud použijeme nesprávný typ lepidla, výsledek může být žalostný.

Související články

VIDEO: Rady ptáka Loskutáka - Epoxidové plastelíny

VIDEO: Rady ptáka Loskutáka - Epoxidové plastelíny

VIDEO: Rady ptáka Loskutáka - Oprava bot

VIDEO: Rady ptáka Loskutáka - Oprava bot

Sdílet


Navštivte i naše další stránky

Bison

www.bison-lepidla.cz

Lepidla a tmely BISON nabízí ucelený sortiment vysoce kvalitních produktů, jak běžným spotřebitelům, tak řemeslníkům a profesionálům.

UHU

www.uhu.cz

Lepidla UHU se na českém trhu zaměřují na oblast lepení v kanceláři, ve škole a v domácnosti. Dále UHU nabízí specializovaná lepidla pro profesionální použití. Značka UHU je po více jak 70 let leaderem na evropském trhu, v Německu se stala synonymem pro lepidlo.

Alteco

www.alteco.cz

Vteřinová lepidla (Super Glue) a epoxidová lepidla japonské značky ALTECO jsou známa na celém světě. Velmi populární jsou též barevné popisovače ALTECO Paint Marker.

Samson

www.samson-lepidla.cz

SAMSON - vlastní značka společnosti Z - TRADE. Produkty distribuované pod touto značkou vynikají svou kvalitou a cenovou dostupností. Některé produkty nemají v této cenové kategorii a kvalitě konkurenci.

AirMax

www.pohlcovacevlhkosti.cz

Pohlcovače vlhkosti Air Max® zabraňují vzniku plísní, kondenzaci vlhkosti a odstraňují zatuchlý zápach. Jedná se o tichý a čistý systém regulace vlhkosti bez použití elektrické energie.