Jak na opravy dřevěného nábytku

Jak na opravy dřevěného nábytku

Rozklížená židle, nebo stůl? Prasklý servírovací stolek, nebo poškozený zahradní nábytek? To vše jsou velmi známé a časté problémy, které musíme řešit. Časy našich dědů, kteří měli po ruce pouze klíh, jsou již dávno pryč. Práci s moderními materiály zvládne každý a s výsledky, které umožní opravené předměty používat po mnoho dalších let.

Rozklížený, nebo jinak poškozený nábytek nikdy nelepíme tzv. bílými lepidly. K použití těchto lepidel nás sice vedou historické zkušenosti a zkušenosti našich předků. Jaký byl však výsledek po několika dnech používání? Lepidlo ztvrdlo a namáháním spoje se z něj vydrolilo - krátce, nedrželo to. Tato bílá lepidla také nesnáší trvalé působení vlhkosti, nelze s nimi tedy opravovat jakýkoli zahradní nábytek.

Na takovéto opravy použijeme speciální vypěňovací lepidlo na bázi polyuretanu (např. BISON PU MAX). Toto „tekuté“ lepidlo, které vypadá téměř totožně, jako med, reaguje s vlhkostí (dřeva, vzduchu) a nabývá na objemu. Nárůst je po vytvrzení 10 - 12%.

Lepidlo naneseme do praskliny (pokud je úplně rozlomeno, stačí nanést na jednu stranu). Pomocí dřevěné třísky lepidlo ve spoji rovnoměrně rozetřeme. Pokud naneseme větší množství lepidla, přebytek se po spojení dostane na povrch lepeného předmětu. Snažíme se tomuto vyhnout, a pokud se tak stane, ihned tento přebytek odstraníme (pomocí ředidla, nebo benzínu).

Spojíme (přiložíme k sobě). Spoj se pokusíme stahovákem, nebo jiným způsobem zafixovat. Lepidlo nabývá během reakce na objemu a bez fixace dojde k tomu, že se lepené plochy roztáhnou a spoj bude viditelný.
TIP: Polyuretanové lepidlo potřebuje k vytvrzení vlhkost. Vzdušnou vlhkost a vlastní vlhkost materiálu (dřeva). Pokud lepíme starší nábytek, který není vystaven působení vlhkosti (je například používám pouze pod pergolou nebo jiným přístřeškem), doporučujeme před lepením spoj lehce postříkat vodou z rozprašovače. Takto dodaná vlhkost urychlí reakci lepidla. Nesmí se to ale přehnat, více vody neznamená, že lepidlo bude za hodinu vytvrzené!

Důležité je včasné odříznutí přebytečného lepidla, které nabývá na objemu a za 24 hodin je plně vytvrzené. To znamená, že po této době přebytečné lepidlo, které vypění ze spoje, úplně ztvrdne a jeho odstranění je velmi obtížné - poškodili bychom pravděpodobně i opravovaný kus nábytku. Proto asi po 3 - 4 hodinách ostrým řezákem odřízneme přebytečné lepidlo - vypěněný polyuretan. Jak poznáme, že další lepidlo již ze spoje nevypění? Jakmile zařízneme řezákem do lepidla, nesmí být uvnitř ještě lepkavé a táhnout se. Řez musí být podobný, jako když řežete molitan.

Výsledek je téměř k nerozpoznání a co je hlavní, tvrdost lepeného spoje převyšuje tvrdost vlastního materiálu. Lepený spoj odolává vlhkosti i trvalému působení vody.

TIP 1: EPOXY PLASTELÍNA NA DOPLNĚNÍ DŘEVA
Pokud lepíme nábytek a potřebujeme nahradit kus materiálu (dřeva, ale i kovu apod.), použijeme dvousložkovou epoxidovou plastelínu, kterou lze po vytvrzení (10 minut až 3 hodiny dle použité plastelíny) brousit i přetírat.

TIP 2: OHÝBANÉ DŘEVO
PU lepidly lze lepit i velmi namáhané spoje, které jsou i trvale vystaveny působení vlhkosti (ohýbaný venkovní nábytek, starožitný nábytek, apod.). Připravte si před vlastním lepením dostatečné množství svorek, upínáků a jiných pomůcek pro přesnou fixaci. Každé místo, které přesně nedosedne, bude po vytvrzení vyplněno lepidlem. Nebude již možné jakýmkoli způsobem lepený spoj korigovat.

Článek z tisku v PDF

Článek v časopise Praktik - Special 2013

Související články

AUDIO: Lepení nábytku moderními materiály je jednoduchou záležitostí

AUDIO: Lepení nábytku moderními materiály je jednoduchou záležitostí

VIDEO: Rady ptáka Loskutáka - Jak se co lepí

VIDEO: Rady ptáka Loskutáka - Jak se co lepí

Související produkty

BISON WOOD GLUE 75 g

Lepidlo na dřevo D2.

BISON WOOD GLUE 75 g
62 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON SUPER WOOD 75 g

Voděvzdorné lepidlo na dřevo D3.

BISON SUPER WOOD 75 g
78 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON PU MAX 340 g

Vysokopevnostní rychleschnoucí gelové polyuretanové lepidlo na dřevo D4.

BISON PU MAX 340 g
277 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON PU MAX 750 g

Vysokopevnostní polyuretanové lepidlo na dřevo D4.

BISON PU MAX 750 g
395 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON WOOD GLUE 250 g

Lepidlo na dřevo D2.

BISON WOOD GLUE 250 g
93 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON SUPER WOOD 250 g

Voděvzdorné lepidlo na dřevo D3.

BISON SUPER WOOD 250 g
108 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON PU MAX 75 g

Vysokopevnostní polyuretanové lepidlo na dřevo D4.

BISON PU MAX 75 g
103 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON PU MAX 250 g

Vysokopevnostní polyuretanové lepidlo na dřevo D4.

BISON PU MAX 250 g
159 Kč
*Včetně DPH 21%

Sdílet


Navštivte i naše další stránky

Bison

www.bison-lepidla.cz

Lepidla a tmely BISON nabízí ucelený sortiment vysoce kvalitních produktů, jak běžným spotřebitelům, tak řemeslníkům a profesionálům.

UHU

www.uhu.cz

Lepidla UHU se na českém trhu zaměřují na oblast lepení v kanceláři, ve škole a v domácnosti. Dále UHU nabízí specializovaná lepidla pro profesionální použití. Značka UHU je po více jak 70 let leaderem na evropském trhu, v Německu se stala synonymem pro lepidlo.

Alteco

www.alteco.cz

Vteřinová lepidla (Super Glue) a epoxidová lepidla japonské značky ALTECO jsou známa na celém světě. Velmi populární jsou též barevné popisovače ALTECO Paint Marker.

Samson

www.samson-lepidla.cz

SAMSON - vlastní značka společnosti Z - TRADE. Produkty distribuované pod touto značkou vynikají svou kvalitou a cenovou dostupností. Některé produkty nemají v této cenové kategorii a kvalitě konkurenci.

AirMax

www.pohlcovacevlhkosti.cz

Pohlcovače vlhkosti Air Max® zabraňují vzniku plísní, kondenzaci vlhkosti a odstraňují zatuchlý zápach. Jedná se o tichý a čistý systém regulace vlhkosti bez použití elektrické energie.