Lepení dřeva

Lepení dřeva

Lepení a opravy dřeva v exteriérech a interiérech. Na první pohled jednoduchá záležitost. Jak je to v případech, kdy před námi stojí rozklížená židle, stůl nebo zahradní houpačka? Chceme si sami postavit dřevěnou terasu a nevíme, zda budeme potřebovat hřebíky, šrouby nebo lepidlo? Jaká jsou pravidla při výběru správného lepidla na dřevo?

Vlastní lepení dřeva ovlivňuje několik základních faktorů, které jsou velmi důležité při výběru toho správného lepidla. Musíme si však uvědomit, jaké dřevo budeme lepit. Pozor, není dřevo jako dřevo. Nalakovaný práh se chová jinak než neupravený bukový. Lak nebo barva udělá ze savého dřeva nesavý materiál, který se již musí lepit jinými lepidly.

Nevyplatí se vrhnout na opravu dřevěného zahradního nábytku ihned po prvním jarním slunku. Většina lepidel totiž potřebuje pro kvalitní výsledek pokojovou teplotu. Při teplotách pod 10°C nebude většina lepidel správně vytvrzovat nebo nevytvrdí vůbec.

Restaurování
Pomocí polyuretanových lepidel se můžeme pustit
i do složitějších oprav a restaurování.

Členění lepidel dle odolnosti vůči vodě (D2, D3, D4)

Lepidla na dřevo jsou označována dle norem na základě odolnosti vůči vodě (vlhkosti).

Označení D2 nesou interiérová disperzní lepidla, neodolávající vodě ani vlhkosti.

Označení D3 pak lepidla interiérová s odolností proti vlhkosti (určená pro prostory s vyšší vlhkostí - sklepy, spižírny, sušárny, koupelny …), nejsou však odolná trvalému působení vody. Tato lepidla jsou všeobecně známá pod pojmem bílá lepidla. Pokud na lepidle nenajdete toto označení, jedná se o lepidlo, které obsahuje více vody a méně lepící složky - PVAc (polyvinylacetát). Tato lepidla jsou vhodná pro lepení papíru, kartonu i v kombinaci se dřevem, nikoli však pro pevnostní lepení dřeva.

Označení D4 pak nesou lepidla odolná trvalému působení vody, tedy taková, která mohou být trvale vystavena povětrnostním vlivům.

Disperze
Praktické použití lepidla D3 ve vlhkých
prostorách – koupelně.

D2 a D3 rozpouštědlová, D4 reaktivní

Lepidla D4, ač by se mohlo zdát, že je zde určitá souvislost, patří do druhé skupiny lepidel dle vytvrzování, skupiny reaktivních lepidel. Při procesu vytvrzování u lepidel D4 nedochází k odpařování žádného rozpouštědla, jako je tomu u D2 a D3, ale k vytvrzení působením vzdušné vlhkosti a vlhkosti vlastního dřeva. Reakce s vlhkostí způsobí, že lepidlo nabude na objemu (10 - 25 % dle druhu) a vytvrdí se ve velice pevnou hmotu.

Tyto odlišné vlastnosti předurčují lepidla skupiny D2 a D3 k lepení a opravám dřevěných předmětů, které nejsou vystaveny povětrnostním vlivům, extrémní námaze apod. Nesmí být poškozeny „vymačkáním, rozvrzáním, seschnutím, …“. Použití těchto lepidel na tyto druhy poškození vede k počátečnímu úspěchu, ale dlouhodobě nemají tyto spoje trvanlivost (maximálně 2 - 3 týdny). Po odpaření vody zůstane ve spoji pouze vrstva PVAc, tvrdé a nepružné lepící složky, která se namáháním spoje postupně rozdrtí, ze spoje se vysype a výsledek je stejný, jako před lepením (opravou).

Koště
Špatně zvolené "bílé" lepidlo na opravu násady koštěte.
Nutné zvolit napěňovací PU lepidlo, které dokonale vyplní
vymačkané mezery a násadu ukotví i ve vymačkaném spoji.

Pro opravy a lepení dřeva, vystaveného povětrnostním vlivům, nebo dřevěných předmětů poškozených tzv. rozvrzáním nebo seschnutím (židle, stoly, houpačky, truhly, …) je nutné použít lepidla typu D4. Běžně jsou nabízeny dvě varianty. Tekutá (vypadají téměř jako tmavý med) a gelová (v kartuších). Tekutá nabývají na objemu o asi 10 - 12% (opravy nábytku), gelová pak asi 20 - 25% (konstrukční lepení - pergoly, schodiště, parapety, prahy ...).

Správný postup opravy židle

Na opravu použijeme „medové“ PU lepidlo D4, které do spoje lépe zateče a vypěnění 10% bude dostatečné. Přebytek lepidla, které se ze spoje vytlačí po zafixování, otřeme hadrem s benzínovým čističem, ne vodou. Zafixování je nutné! Bez něj dojde k napěnění lepidla a roztažení spoje. Vytvrzený je spoj po ca 12 hodinách, přebytek lepidla doporučujeme odříznout po 3 - 4 hodinách, dokud lepidlo skutečně neztvrdne. Hotovo!

Rady a tipy pro čtenáře

Epoxidová plastelína
Náhrada poškozeného materiálu epoxidovou plastelínou.

Tip 1: Při lepení hodně suchého, nebo tvrdého materiálu urychlíme proces lehkým navlhčením dřeva před aplikací lepidla - např. mlhou z rozprašovače na květiny.

Tip 2: lepidlo vytvrzuje 24 hodin. Během vytvrzování nabývá a obvykle se vypění i mimo spoj. Nečekejme s odstraněním celých 24 hodin, bylo by již pozdě. Přebytečné lepidlo (tvrdou pěnu) odstraňte ostrým řezákem po asi 4 - 5 hodinách, kdy lepidlo ještě není zcela tvrdé.

Tip 3: při opravách dřevěných předmětů, kde chybí, nebo je poškozeno větší množství materiálu, použijeme k jeho doplnění, nebo náhradě dvousložkovou epoxidovou plastelínu, kterou můžeme po vytvrzení (ca 15 minut dle typu) brousit a přetírat.

Související články

Jak na opravy dřevěného nábytku

Jak na opravy dřevěného nábytku

Jak přilepit dřevěnou lištu na křivou stěnu?

Jak přilepit dřevěnou lištu na křivou stěnu?

Není dřevo jako dřevo - savost materiálu je nutné předem určit!

Není dřevo jako dřevo - savost materiálu je nutné předem určit!

Související produkty

BISON WOOD GLUE 75 g

Lepidlo na dřevo D2

BISON WOOD GLUE 75 g
62 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON SUPER WOOD 75 g

Vodovzdorné lepidlo na dřevo D3

BISON SUPER WOOD 75 g
78 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON PU MAX 340 g

Vysokopevnostní rychleschnoucí gelové polyuretanové lepidlo na dřevo D4

BISON PU MAX 340 g
277 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON PU MAX 750 g

Vysokopevnostní polyuretanové lepidlo na dřevo D4

BISON PU MAX 750 g
395 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON WOOD GLUE 250 g

Lepidlo na dřevo D2

BISON WOOD GLUE 250 g
93 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON SUPER WOOD 250 g

Vodovzdorné lepidlo na dřevo D3

BISON SUPER WOOD 250 g
108 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON EPOXY REPAIR UNIVERSAL 56 g

Dvousložková epoxidová plastelína

BISON EPOXY REPAIR UNIVERSAL 56 g
128 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON WOOD GLUE 750 g

Lepidlo na dřevo D2

BISON WOOD GLUE 750 g
177 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON SUPER WOOD 750 g

Vodovzdorné lepidlo na dřevo D3

BISON SUPER WOOD 750 g
197 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON PU MAX 75 g

Vysokopevnostní polyuretanové lepidlo na dřevo D4

BISON PU MAX 75 g
103 Kč
*Včetně DPH 21%

Sdílet


Navštivte i naše další stránky

Bison

www.bison-lepidla.cz

Lepidla a tmely BISON nabízí ucelený sortiment vysoce kvalitních produktů, jak běžným spotřebitelům, tak řemeslníkům a profesionálům.

UHU

www.uhu.cz

Lepidla UHU se na českém trhu zaměřují na oblast lepení v kanceláři, ve škole a v domácnosti. Dále UHU nabízí specializovaná lepidla pro profesionální použití. Značka UHU je po více jak 70 let leaderem na evropském trhu, v Německu se stala synonymem pro lepidlo.

Alteco

www.alteco.cz

Vteřinová lepidla (Super Glue) a epoxidová lepidla japonské značky ALTECO jsou známa na celém světě. Velmi populární jsou též barevné popisovače ALTECO Paint Marker.

Samson

www.samson-lepidla.cz

SAMSON - vlastní značka společnosti Z - TRADE. Produkty distribuované pod touto značkou vynikají svou kvalitou a cenovou dostupností. Některé produkty nemají v této cenové kategorii a kvalitě konkurenci.

AirMax

www.pohlcovacevlhkosti.cz

Pohlcovače vlhkosti Air Max® zabraňují vzniku plísní, kondenzaci vlhkosti a odstraňují zatuchlý zápach. Jedná se o tichý a čistý systém regulace vlhkosti bez použití elektrické energie.