Lepení plastů s vysokou pevností

Lepení plastů s vysokou pevností

Lepení plastů, díky jejich široké škále, rozdílným vlastnostem, chování apod. patří ke složitějším postupům. Již jsme se v našich článcích zmínili, jak poznat tzv. slepitelný a neslepitelný plast. Co to znamená lepení plastů svařováním za studena, jak na lepení měkčených plastů.

Nyní bychom Vám rádi představili použití moderní technologie při vysokopevnostním lepení tvrdých slepitelných plastů. Co asi pod tímto pojmem představit. Jedná se celou řadu lepení, např. nárazníků a plastových doplňků automobilů a motocyklů, lepení plastů v kombinaci s kovy, dřevem, betonem, mramorem, sklem, apod. Někdo by mohl namítnout, že na toto přeci máme dvousložkové epoxidy, které mají konečnou pevnost až 300 kg/cm2. Ano, určitě to není omyl, ale epoxidy jsou obecně křehké a na některé spoje nejsou nejvhodnější. Pokud chceme lepit tvrdé slepitelné plasty s vysokou konečnou pevností, můžeme si dnes vybrat i z nových moderních lepidel. Existuje jich celá řada, většina je jich však dostupná pouze přes internet a laik je těžko objeví.

Jedním z dostupných v běžné síti je lepidlo BISON POWER ADHESIVE, zkráceně nazývané BISONITE. Jedná se o dvousložkové polyuretanové lepidlo, které funguje všude tam, kde jiná lepidla selhávají. Vynikajících vlastností dosahuje při lepení především syntetických materiálů (PVC, bakelitu, plexiskla, polyesteru, apod.). Lepidlo je po vytvrzení pružné a má vysokou teplotní stálost -30°C - +100°C.

Popisovat dále vlastnosti tohoto lepidla by mohlo být obtížně pochopitelné, proto jsme se rozhodli ukázat Vám toto lepidlo přímo v praxi, při opravě silně poškozené plastové špičky brusle.

I velmi kvalitní značková brusle - plastová špička - může být silnou ránou, přemrznutím, nárazem puku poškozena tak, že se již nedá dále používat. U této brusle byla plastová špička nejan popraskána, ale došlo i k ulomení kousku plastu. Díky tomuto ulomenému kousku plastu bylo velmi jednoduché zjistit, zda se jedná o tzv. slepitelný plast. Kousek plastu se po vhození do vody potopil, tudíž bylo jasné, že plast lepit půjde. Na výběr bylo teoreticky několik lepidel. Svařovací lepidlo za studena zde nepřicházelo v úvahu, plast je hodně tvrdý, houževnatý. Takto vzniklý spoj by neměl dlouhého trvání, byl by křehký. Epoxid by byl již lepší, ale jeho přilnavost na plast není nejlepší a je velmi křehký, není pružný. Byla zvolena varianta vysokopevnostního lepidla na plasty s vlastnostmi vhodnými pro tento druh lepení - pevnost a pružnost.

Před vlastním lepením bylo nutné plastové díly odmastit. Použili jsme odmašťovadlo BISON.

Důležité je věnovat pozornost správné přípravě (namíchání) lepidla. Dodržení poměru 1 : 5 je velice důležité. Toho jsme docílili tak, že jsme z každé tuby vymáčkli stejně dlouhý proužek lepidla (minimálně 5 cm), tuby mají různý průměr špičky a tím je dán správný poměr. Složky jsme smíchali, až měly stejnou barvu. Nyní nám zbývalo 15 minut na samotnou opravu – pracovní čas tohoto lepidla je totiž právě tak dlouhý.

Lepidlo jsme nanesli na podklad pod plastovou špičkou v dostatečném množství, pak jsme sesadili špičku i s ulomenými kousky a přebytečným lepidlem jsme vyplnily spáry a místa, kde chyběl plast úplně.

Z výsledných fotek je vidět, že se oprava podařila úspěšně. Špička vydržela i zatěžkávací zkoušku – bruslařský (hokejový) trénink. Tento případ extrémní opravy jsme vybrali proto, abyste viděli, že i takováto poškození se dají opravit. Samozřejmě, vše se slepit nedá, ale mnoho věcí ano.

Související produkty

POWER ADHEZIVE 65 ml

Dvousložkové polyuretanové lepidlo pro extrémně pevné spoje. Vynikající na plasty, kovy a další materiály.

POWER ADHEZIVE 65 ml
250 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON SPRAY CLEANER AEROSOL 400 ml

Univerzální čistící a odmašťovací sprej na kovy

BISON SPRAY CLEANER AEROSOL 400 ml
167 Kč
*Včetně DPH 21%

Sdílet


Navštivte i naše další stránky

Bison

www.bison-lepidla.cz

Lepidla a tmely BISON nabízí ucelený sortiment vysoce kvalitních produktů, jak běžným spotřebitelům, tak řemeslníkům a profesionálům.

UHU

www.uhu.cz

Lepidla UHU se na českém trhu zaměřují na oblast lepení v kanceláři, ve škole a v domácnosti. Dále UHU nabízí specializovaná lepidla pro profesionální použití. Značka UHU je po více jak 70 let leaderem na evropském trhu, v Německu se stala synonymem pro lepidlo.

Alteco

www.alteco.cz

Vteřinová lepidla (Super Glue) a epoxidová lepidla japonské značky ALTECO jsou známa na celém světě. Velmi populární jsou též barevné popisovače ALTECO Paint Marker.

Samson

www.samson-lepidla.cz

SAMSON - vlastní značka společnosti Z - TRADE. Produkty distribuované pod touto značkou vynikají svou kvalitou a cenovou dostupností. Některé produkty nemají v této cenové kategorii a kvalitě konkurenci.

AirMax

www.pohlcovacevlhkosti.cz

Pohlcovače vlhkosti Air Max® zabraňují vzniku plísní, kondenzaci vlhkosti a odstraňují zatuchlý zápach. Jedná se o tichý a čistý systém regulace vlhkosti bez použití elektrické energie.