Lepení velkých a obřích modelů

Lepení velkých a obřích modelů

Dotaz: Dobrý den, měl bych dotaz na p. Ing. Drobného. Můj dotaz se týká lepení velkých a obřích modelů. Provozuji jeden již 34 roky. Byl lepen Epoxy 1200, Herkulem a Kanagomem. Spoje smrk-smrk, smrk-překližka lepené disperzním lepidlem byly po 20 rocích vydrolené, balsa lepená Kanagomem držela. Epoxidem lepené spoje byly dokonalé. Nezbylo mi než zbývající spoje očistit a znovu slepit epoxidem. Modeláři s oblibou lepí i obří dřevěné modely o hmotnosti desítek kilogramů disperzními lepidly. Moje osobní zkušenost je taková, že vhodnější by byla polyuretanová lepidla, pokud se nepoužijí epoxidová. Nyní se dostávám k jádru dotazu. Jakými lepidly lepit dřevěné konstrukce namáhané dynamicky s ohledem na životnost. Životnost takových velkých a drahých modelů by měla být desítky roků. Mimochodem, 40 roků staré spoje lepené kaseinem mi stále drží. Děkuji za odpověď. Jaroslav Kroufek

Dobrý den, pane Kroufku,

Ve Vašem dotaze je spousta informací, se kterými také souhlasím. Například Kanagom – lepidlo na bázi metylcelulózy, bylo vlastně prvním lepidlem vyrobeným firmou UHU v roce 1932 – UHU alleskleber. Výborné lepidlo s ještě lepší prodejností, zahrnuté v našem sortimentu již celou řadu let a v široké škále balení.

Na druhou stranu musím říci, že Herkules je sice lepidlo, ale ne na dřevěné namáhané spoje a konstrukce. Obsahuje nízký podíl lepící složky a hodně vody. Navíc lepící složka (PVAc) je po vytvrzení tvrdá a křehká – proto to vydrolení. Dnešní „bílá“ lepidla na dřevo mají lepící složky mnohem více (nejvyšší podíl mají lepidla v normě D3), křehkost jim však zůstává.

Správně Vaše myšlenky směřují k polyuretanovým lepidlům na dřevo, která svými vlastnostmi zajistí pevnost spoje po mnoho let. U běžných dřevin je pevnost spoje vyšší, než pevnost lepeného materiálu - BISON PU MAX.

Ještě bych se rád zmínil o také novém materiálu – lepidlu, tzv. MS polymeru. Nejsem sice modelář a tak si některé vazby a spoje nedovedu představit. Toto lepidlo (používané v různých modifikacích na lepení čelních skel automobilů, přítlačných spojlerů a doplňků, ale i např. zrcadel, …). Kam mířím. Spoj je velmi pevný, ale zachovává si pružnost – vyšší než u PU lepidel.

Poslední novinku, kterou bych rád zmínil, je dvousložkový polyuretan BISON power adhesive. Nejde jen o lepidlo na plasty – pevností splňuje nejvyšší nároky. Pružnost je zde také, ne však toková, jako u MS polymeru.

Obecně bych doporučil MS polymer na plošné lepení a BISON power adhesive pro menší plochy. Samozřejmostí je lepení BISON PU MAXem. 

Přeji hodně úspěchů při lepení a v případě dalších dotazů, se mi ozvěte.

Související produkty

BISON SUPER WOOD 75 g

Voděvzdorné lepidlo na dřevo D3.

BISON SUPER WOOD 75 g
78 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON POWER ADHEZIVE 65 ml

Dvousložkové polyuretanové lepidlo pro extrémně pevné spoje - vynikající na plasty, kovy a další materiály.

BISON POWER ADHEZIVE 65 ml
250 Kč
*Včetně DPH 21%

UHU All Purpose 35 ml/g

Čiré univerzální tekuté lepidlo do domácnosti, kanceláře, školy a pro kutily. Lepí papír, sklo, korek, kov, kůži, plasty apod. Nekrabatí papír.

UHU All Purpose 35 ml/g
56 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON PU MAX 75 g

Vysokopevnostní polyuretanové lepidlo na dřevo D4.

BISON PU MAX 75 g
103 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON POLY MAX original white 465 g

Univerzální montážní lepidlo a tmel v jednom. Vhodné pro profesionály. Barva bílá.

BISON POLY MAX original white 465 g
119 Kč
*Včetně DPH 21%

Sdílet


Navštivte i naše další stránky

Bison

www.bison-lepidla.cz

Lepidla a tmely BISON nabízí ucelený sortiment vysoce kvalitních produktů, jak běžným spotřebitelům, tak řemeslníkům a profesionálům.

UHU

www.uhu.cz

Lepidla UHU se na českém trhu zaměřují na oblast lepení v kanceláři, ve škole a v domácnosti. Dále UHU nabízí specializovaná lepidla pro profesionální použití. Značka UHU je po více jak 70 let leaderem na evropském trhu, v Německu se stala synonymem pro lepidlo.

Alteco

www.alteco.cz

Vteřinová lepidla (Super Glue) a epoxidová lepidla japonské značky ALTECO jsou známa na celém světě. Velmi populární jsou též barevné popisovače ALTECO Paint Marker.

Samson

www.samson-lepidla.cz

SAMSON - vlastní značka společnosti Z - TRADE. Produkty distribuované pod touto značkou vynikají svou kvalitou a cenovou dostupností. Některé produkty nemají v této cenové kategorii a kvalitě konkurenci.

AirMax

www.pohlcovacevlhkosti.cz

Pohlcovače vlhkosti Air Max® zabraňují vzniku plísní, kondenzaci vlhkosti a odstraňují zatuchlý zápach. Jedná se o tichý a čistý systém regulace vlhkosti bez použití elektrické energie.