Moderní lepení

Moderní lepení

Již na konci minulého století bylo jasné, že obrovský nárůst v prodeji a používání sekundových lepidel pomine. Uživatelé brzy pochopí, že podstatou oprav lepením není pouze rychlost, ale i pevnost, trvanlivost, spolehlivost apod. Spotřebitelé dnes při nákupu lepidla už neupřednostňují rychlost, ale vyžadují speciální lepidla např. na tvrdé plasty, na kůži, na bazény apod., která budou na opravu ta nejvhodnější. Neexistuje tzv. univerzální lepidlo na všechno.

Přesto vývoj v oblasti lepidel nechtěl nahradit sekundové lepidlo mnoha druhy speciálních. Technici chtěli přinést zákazníkovi podobné lepidlo, co se týče rozsahu použití, ale s vlastnostmi, které sekundová lepidla výrazně převýší a předběhnou.

Nevýhody sekundových lepidel

První a limitující pro celou řadu případů je, že tato lepidla nejsou pružná - nelze s nimi tedy lepit pružné materiály. Po vytvrzení sekundové lepidla tvrdnou a při ohybu praskají.

Další velkou nevýhodou je nestálost ve vlhkém prostředí. Každý, kdo si někdy slepil prsty tímto lepidlem ví, že pokud je dal pod vodu, lepidlo povolilo a prsty se podařilo očistit. Tzn. trvalé působení vlhkosti snižuje pevnost lepidla a narušuje spoj.

Požadované pevnosti docílíme lepením ploch do maximálně 1 cm2. Lepení větších ploch již tuto pevnost nezaručuje. Tyto negativní vlastnosti, plus zvýšení konečné pevnosti, byly ty nejhlavnější, které se technici snažili vyřešit. Cílem bylo přinést taková lepidla, která budou splňovat požadavky náročných uživatelů.

Lepidla nové generace

Na počátku tohoto tisíciletí se začala testovat lepidla nové generace a v roce 2005 se na trh dostávají produkty, jako je UHU Alleskleber Super Strong & Safe a následně BISON NEXUS. Oba jsou to velmi podobné produkty s vynikajícími vlastnostmi. Jsou pouze částečně vyrobeny z kyanoakrylátu (základ sekundových - kyanoakrylátových - lepidel).

Podařilo se i těm nejnáročnějším spotřebitelům nabídnout lepidla, která jsou po vytvrzení pružná. Lze s nimi tedy lepit kromě tvrdých materiálů, jako jsou kovy, plasty, dřevo apod. i kůži a koženku, dále např. korek, polystyren (pozor, je to správně, tato lepidla ho neleptají) a mnoho dalších. Jsou odolná působení vlhkosti. Boty pro ně již nejsou žádný problém. Stejné je to i při drobných venkovních opravách. Je třeba si uvědomit, že tato lepidla spadají do kategorie lepidel pro drobné opravy, nenahrazují stavební a montážní lepidla. Konečná pevnost, kterou dosahují, je až 100 kg/ cm2. Tedy pevnost mnohonásobně převyšující běžné požadavky.

Výborné vlastnosti a odezvy uživatelů vedly německého výrobce firmu UHU k tomu, že se pokusil vytvořit rekord a toto lepidlo zapsat do Guinnessovy knihy rekordů.

Toto se pro rok 2008 podařilo a lepidlo UHU Alleskleber Super Strong & Safe bylo zapsáno do této knihy:
Nejtěžší předmět zvednutý pomocí lepidla je FORD Pick Up Truck o váze 4140 kg. Čtyřtunové vozidlo viselo 1 hodinu zvednuté na jeřábu, zavěšené za dva ocelové válce o průměru 7 cm, vzájemně slepené 9 kapkami běžně dostupného lepidla UHU Alleskleber Super Strong & Safe. Rekordu bylo dosaženo 11. 10. 2007 v Německém Bühlu.

Certifikát z Guinnessovy knihy rekordů

S lepidly se pracuje velmi dobře. Jsou gelové konzistence, nanáší se velmi dobře a pouze jednostranně. U těchto lepidel platí: „čím méně, tím lépe“. Obrovskou výhodou je, že lepený spoj se dá přibližně 20 sekund korigovat. Pak teprve dochází k vytvrzení spoje. Proto se vyplatí s lepidlem šetřit a nedávat ho do spoje mnoho.
Přestože se jedná o výborná lepidla, správného výsledku dosáhnete dobrou přípravou lepeného spoje ještě před vlastním lepením. Lepené části musí být čisté, suché a odmaštěné. Kovy doporučuji osmirkovat co nejjemnějším smirkovým papírem (zrnitost 300 a více), odmastit agresivnějším odmašťovadlem (aceton, perchlór – nikdy ne benzínem nebo ředidlem, obsahují mastné složky) a lepit co nejdříve, aby nedošlo k opětovnému zoxidování lepených povrchů.

Přeji mnoho úspěchů při lepení.

Související články

AUDIO: Povídáme si o všem, co se týká lepidel a lepení

AUDIO: Povídáme si o všem, co se týká lepidel a lepení

VIDEO: Rady ptáka Loskutáka - Jak na lepení

VIDEO: Rady ptáka Loskutáka - Jak na lepení

VIDEO: Rady ptáka Loskutáka - Nové trendy v lepení

VIDEO: Rady ptáka Loskutáka - Nové trendy v lepení

VIDEO: Rady ptáka Loskutáka - Záchranný kufřík na dovolenou

VIDEO: Rady ptáka Loskutáka - Záchranný kufřík na dovolenou

VIDEO: Rady ptáka Loskutáka - Oprava bot

VIDEO: Rady ptáka Loskutáka - Oprava bot

Související produkty

UHU STRONG & SAFE 7 ml/g

Univerzální lepidlo pro rychlé opravy. Vysoká pevnost, bezpečné lepení.

UHU STRONG & SAFE 7 ml/g
99 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON NEXUS 7 g

Univerzální lepidlo pro rychlé opravy. Vysoká pevnost, bezpečné lepení.

BISON NEXUS 7 g
128 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON SPRAY CLEANER AEROSOL 400 ml

Univerzální čistící a odmašťovací sprej na kovy

BISON SPRAY CLEANER AEROSOL 400 ml
167 Kč
*Včetně DPH 21%

Sdílet


Navštivte i naše další stránky

Bison

www.bison-lepidla.cz

Lepidla a tmely BISON nabízí ucelený sortiment vysoce kvalitních produktů, jak běžným spotřebitelům, tak řemeslníkům a profesionálům.

UHU

www.uhu.cz

Lepidla UHU se na českém trhu zaměřují na oblast lepení v kanceláři, ve škole a v domácnosti. Dále UHU nabízí specializovaná lepidla pro profesionální použití. Značka UHU je po více jak 70 let leaderem na evropském trhu, v Německu se stala synonymem pro lepidlo.

Alteco

www.alteco.cz

Vteřinová lepidla (Super Glue) a epoxidová lepidla japonské značky ALTECO jsou známa na celém světě. Velmi populární jsou též barevné popisovače ALTECO Paint Marker.

Samson

www.samson-lepidla.cz

SAMSON - vlastní značka společnosti Z - TRADE. Produkty distribuované pod touto značkou vynikají svou kvalitou a cenovou dostupností. Některé produkty nemají v této cenové kategorii a kvalitě konkurenci.

AirMax

www.pohlcovacevlhkosti.cz

Pohlcovače vlhkosti Air Max® zabraňují vzniku plísní, kondenzaci vlhkosti a odstraňují zatuchlý zápach. Jedná se o tichý a čistý systém regulace vlhkosti bez použití elektrické energie.