Opravy a lepení skla

Opravy a lepení skla

Rozbili jste oblíbený talíř nebo mísu? Uštípl se kousek památeční vázičky? Rozbila se ozdoba po babičce? Tyto a další "vzácné kousky" nemusí skončit v popelnici ...

Bude řeč o lepení skleněných předmětů. Řekneme si, kdy zvolit lepidla “Glass“ a kdy čiré epoxidy, jak dále takto opravené předměty používat a spoustu zajímavých informací. Lepidla jsou absolutně transparentní. Po slepení zůstane vidět pouze vlasová linka v místech spoje.

Lepení a opravy předmětů vyrobených ze skla

S předměty vyrobenými ze skla se setkáváme denně. A velmi často se také setkáváme s problémy, jakými jsou rozbité skleněné vázy, svícny, ozdoby, apod. Bujaré oslavy mohly způsobit nějaké to neštěstí ve formě rozbitých památečních sklenic, vázy, špunt sestřelil kousek křišťálového lustru, apod.

Mohlo by se zdát, že s těmito opravami se nedá nic dělat, ale ne vždy je to pravda. Skleničky na víno zakoupené na běžné denní použití asi lepit nebudeme. Litý skleněný popelník taktéž. Jinak se však budeme dívat na svícen po babičce, nebo ještě starší. Památnou vázu asi nebudeme hned házet do koše, to samé rozbité kousky křišťálového lustru.

Existuje "LEPIDLO NA SKLO"? Jak funguje? Kdy lepit tímto lepidlem?

Je více možností, jak postupovat. Pokud se bude jednat o opravu vázy, která je na 3 a více kusů, ulomená nožička u starožitné sklenky apod. Použijeme přímo lepidlo, které je určené na lepení skla navzájem a také na lepení kovů na sklo - mají v názvu přímo Glas. Tato lepidla jsou zajímavá v tom, že vytvrzují UV zářením. Mnozí lidé si myslí, že potřebují nějaké speciální lampy apod. Přitom stačí pouze přímé denní světlo - ne přes sklo v kuchyni.

Lepení je velmi snadné. Stačí natřít lepidlem Glas jednu lepenou stranu, přiložit druhou část a potom vystavit dennímu světlu - čím více sluníčka (čím je světlo intenzivnější), tím rychlejší reakce.

TIP:

Připravíme si vše na stůl u okna – např. v kuchyni. Po té co dodržíme návod – odmastíme, naneseme lepidlo na jednu stranu a spojíme, pootevřeme okno tak aby denní světlo dopadlo na lepený spoj. Čím více sluníčka, tím rychlejší reakce a spoj může být vytvrzený i za několik desítek vteřin.

Takto můžeme postupovat s dalšími ulomenými kusy, až je váza zase celá. Obdobně lze postupovat při lepení ulomených kovových úchytek, držáčků apod. ze skleněných dveří vitrín, knihoven …, protože toto lepidlo lepí pouze spoje sklo-sklo a sklo-kov.

Problém je, když se jedná o větší poškození, namáhané spoje, nebo nám kousky skla ve zlomu chybí, je vyštípané.
Zde je vhodné použít epoxidová dvousložková čirá lepidla. Musíme si uvědomit, že tato lepidla však vytvrzují až 24 hodin, takže je vhodné si předem připravit vhodné držáčky, svorky a podobně k uchycení a upevnění. Můžeme však sestavit celou vázu najednou a pak nechat lepidlo vytvrdit.

Související články

AUDIO: Opravujeme sklo

AUDIO: Opravujeme sklo

AUDIO: Lepíme rozbité sklo

AUDIO: Lepíme rozbité sklo

Potřebuji slepit polámanou skleněnou dekoraci

Potřebuji slepit polámanou skleněnou dekoraci

Související produkty

ALTECO Epoxy Clear 5 min 20 g

Dvousložkové čiré epoxidové lepidlo se zpracovatelností 5 minut

ALTECO Epoxy Clear 5 min 20 g
135 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON EPOXY 5 MIN 24 ml

Průzračně čiré epoxidové lepidlo se zpracovatelností 5 minut.

BISON EPOXY 5 MIN 24 ml
172 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON GLASS 2 ml - lepidlo na sklo

Lepidlo na sklo. Lze použít i v kombinaci s kovy.

BISON GLASS 2 ml - lepidlo na sklo
174 Kč
*Včetně DPH 21%

UHU PLUS 5 min schnellfest EPOXY 24 ml/27 g

Dvousložkové epoxidové lepidlo se zpracovatelností 5 minut

UHU PLUS 5 min schnellfest EPOXY 24 ml/27 g
211 Kč
*Včetně DPH 21%

ALTECO Epoxy Clear 60 min 40 g

Dvousložkové čiré epoxidové lepidlo se zpracovatelností 60 minut

-37%ALTECO Epoxy Clear 60 min 40 g
66 Kč104,06 Kč
*Včetně DPH 21%

UHU Epoxy Quick Set 2 x 10 ml

Průzračně čiré dvousložkové epoxidové lepidlo se zpracovatelností 5 minut

UHU Epoxy Quick Set 2 x 10 ml
154 Kč
*Včetně DPH 21%

UHU Epoxy Quick Set 14 ml

Průzračně čiré dvousložkové epoxidové lepidlo se zpracovatelností 5 minut

UHU Epoxy Quick Set 14 ml
164 Kč
*Včetně DPH 21%

Sdílet


Navštivte i naše další stránky

Bison

www.bison-lepidla.cz

Lepidla a tmely BISON nabízí ucelený sortiment vysoce kvalitních produktů, jak běžným spotřebitelům, tak řemeslníkům a profesionálům.

UHU

www.uhu.cz

Lepidla UHU se na českém trhu zaměřují na oblast lepení v kanceláři, ve škole a v domácnosti. Dále UHU nabízí specializovaná lepidla pro profesionální použití. Značka UHU je po více jak 70 let leaderem na evropském trhu, v Německu se stala synonymem pro lepidlo.

Alteco

www.alteco.cz

Vteřinová lepidla (Super Glue) a epoxidová lepidla japonské značky ALTECO jsou známa na celém světě. Velmi populární jsou též barevné popisovače ALTECO Paint Marker.

Samson

www.samson-lepidla.cz

SAMSON - vlastní značka společnosti Z - TRADE. Produkty distribuované pod touto značkou vynikají svou kvalitou a cenovou dostupností. Některé produkty nemají v této cenové kategorii a kvalitě konkurenci.

AirMax

www.pohlcovacevlhkosti.cz

Pohlcovače vlhkosti Air Max® zabraňují vzniku plísní, kondenzaci vlhkosti a odstraňují zatuchlý zápach. Jedná se o tichý a čistý systém regulace vlhkosti bez použití elektrické energie.