Opravy skluznic a jiných poškození lyží a snowboardů

Opravy skluznic a jiných poškození lyží a snowboardů

Velmi často se uprostřed zimní sezóny poškodí snowboard, sjezdová nebo běžecká lyže způsobem, který nám znemožní na nich dále sportovat. Zdá se Vám, že kvůli takovému poškození, jako jsou odchlípnuté ochranné fólie, hrany, skluznice apod. je nezbytné koupit lyže nové? Jistě Vám to mnozí prodejci doporučí a mnohdy bychom měli jejich rad uposlechnout. Ale uprostřed dovolené, na lyžařském výcviku, … je třeba se o opravu alespoň pokusit.

Jaké lepidlo použít? Zde musíme být opatrní a uvědomit si, že se mnohdy jedná o lepení sendvičových materiálů, které jsou místy velmi namáhány. Tomuto také musí být podřízen výběr správného lepidla. Zdaleka ne všechna lepidla snesou taková zatížení a přitom zachovají vlastnosti materiálů, ze kterých jsou lyže vyrobeny. Samozřejmě opravená lyže bude vždy již pouze opravená, ale pokud nejsme závodníci světového poháru, lyže nám určitou dobu poslouží a nebudeme muset výběr nových podřídit nastalé situaci a okamžité, někdy omezené nabídce.

Všechny tyto předpoklady splňuje dvousložkové polyuretanové lepidlo BISON POWER ADHESIVE. Jeho pevnost je až 180 kg/cm2. Není určeno pouze k lepení lyží. Vynikající výsledky vykazuje při lepení slepitelných plastů navzájem i v kombinaci s mnoha dalšími materiály. Zachovává si pružnost při dosažené pevnosti. 

Velmi důležité je dodržení pracovního postupu. Na první pohled je zřejmé, že každá z tub je jinak veliká, nebude tedy míchací poměr 1:1, jako je tomu u mnoha dvousložkových epoxidových lepidel.

Každá z tub má jinak širokou dávkovací hubici. Při nanášení je tak z větší tuby dávkováno více složky, než z menší tuby. Důležitou radou je, nesnažit se ušetřit a vymáčknout pouze malé množství. Snadno dojde k nepřesnosti v dávkování a lepidlo může zůstat „gumové“ nebo nemusí vůbec vytvrdnout. Doporučená minimální délka „hada“ z každé tuby je 7 - 10 cm. Větší množství samozřejmě není problém. Obě délky musí být vždy stejné.
Obě složky lepidla BISON POWER ADHESIVE důkladně promícháme (ca 1-2 minuty). Otevřená doba zpracování je 15 minut, což není mnoho a za tuto dobu musíme mít lepený spoj již vytvořený a nejlépe zafixovaný.

Přebytky lepidla, které vytlačíme ze spoje, okamžitě otřeme jemným hadříkem namočeným v acetonu. Zaschlé zbytky lze odstranit již pouze mechanicky. Lepený spoj je nutné mít po dobu vytvrzení zafixovaný pomocí svorek a pomocného materiálu (dřevěné laťky, apod.).

Hotovo

Po vytvrzení, což je za 24 hodin, spoj rozebereme a ... je hotovo. Hurá na lyže!!!!!!!

Související články

VIDEO: Rady ptáka Loskutáka - Oprava lyží

VIDEO: Rady ptáka Loskutáka - Oprava lyží

Příprava povrchů před lepením

Příprava povrchů před lepením

Související produkty

POWER ADHEZIVE 65 ml

Dvousložkové polyuretanové lepidlo pro extrémně pevné spoje. Vynikající na plasty, kovy a další materiály.

POWER ADHEZIVE 65 ml
250 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON SPRAY CLEANER AEROSOL 400 ml

Univerzální čistící a odmašťovací sprej na kovy

BISON SPRAY CLEANER AEROSOL 400 ml
167 Kč
*Včetně DPH 21%

Sdílet


Navštivte i naše další stránky

Bison

www.bison-lepidla.cz

Lepidla a tmely BISON nabízí ucelený sortiment vysoce kvalitních produktů, jak běžným spotřebitelům, tak řemeslníkům a profesionálům.

UHU

www.uhu.cz

Lepidla UHU se na českém trhu zaměřují na oblast lepení v kanceláři, ve škole a v domácnosti. Dále UHU nabízí specializovaná lepidla pro profesionální použití. Značka UHU je po více jak 70 let leaderem na evropském trhu, v Německu se stala synonymem pro lepidlo.

Alteco

www.alteco.cz

Vteřinová lepidla (Super Glue) a epoxidová lepidla japonské značky ALTECO jsou známa na celém světě. Velmi populární jsou též barevné popisovače ALTECO Paint Marker.

Samson

www.samson-lepidla.cz

SAMSON - vlastní značka společnosti Z - TRADE. Produkty distribuované pod touto značkou vynikají svou kvalitou a cenovou dostupností. Některé produkty nemají v této cenové kategorii a kvalitě konkurenci.

AirMax

www.pohlcovacevlhkosti.cz

Pohlcovače vlhkosti Air Max® zabraňují vzniku plísní, kondenzaci vlhkosti a odstraňují zatuchlý zápach. Jedná se o tichý a čistý systém regulace vlhkosti bez použití elektrické energie.