Příprava domu a chaty na jaro

Příprava domu a chaty na jaro

Tak jako se po zimním spánku probouzí zvířata, stejně náš dům, chalupu, chatu a zahrádku odkryjí závěje sněhu a my zjistíme, jaké škody po sobě zima zanechala. Opadané krycí domovní lišty, dřevěné obklady, odlepené prahy, popraskané dlaždice a obkladačky ...

Jednoduše řečeno spousta oprav, které na nás čekají. Co budeme potřebovat? Bude nám stačit jedno lepidlo? Nebo nás v obchodě zase vybaví spoustou informací a hromadou produktů, které pak již nikdy nepoužijeme. Na to vše Vám můžeme dát odpověď a poskytnout pár šikovných rad.

Univerzální lepidlo - je to možné?

Skutečně absolutně univerzální lepidlo neexistuje. To neodolává vodě, jiné zase leptá plasty nebo polystyren. Epoxid je tvrdý, nepruží a při ohybu praská. Co si tedy vybrat na většinu běžných oprav a lepení?

Velmi univerzální montážní lepidlo pro celou řadu aplikaci je Bison Montagekit. Nejsou to běžné „tekuté hřebíky“, jaké známe. Lepí savé i nesavé materiály s vysokou pevností, zachovávající přirozenou pružnost - odolnost proti otřesům a vibracím. Díky teplotnímu rozsahu použití, od +5°C do +40°C, ho můžeme používat i v chladnějším počasí a tedy i brzy na jaře.

Výhoda je jednoduchost

Kde je tedy zmiňovaná univerzálnost a jednoduchost použití? Pokud je jeden z materiálů porézní (savý), stačí nanést lepidlo v bodech nebo proužcích na jeden z lepených povrchů (na ten, kde je to jednodušší). Lepené díly k sobě přiložit, zafixovat a nechat vytvrdnout. Pokud se jedná například o podlahovou lištu - viz obrázek, která perfektně nesedí a na některých místech odstává, je mnohdy fixace obtížná. Jak tedy v takovém případě postupovat?

Lepení pružících předmětů (tzv. pod tenzí), nesavých materiálů nebo lepení, kdy, potřebujeme okamžitý, pevný spoj se provádí speciální power bonding metodou.

Lepidlo naneseme na jeden z lepených povrchů, nejlépe na ten, se kterým budeme manipulovat - foto 1. Přiložíme na místo, kde by měl být předmět upevněn. Nenecháváme na místě, ale sejmeme. Dojde k otisku lepidla na druhý lepený povrch - foto 3. Jedná se o kontaktní lepidlo, u kterého musíme nechat odpařit rozpouštědlo po dobu asi 10 - 15 minut. Pak předměty na stejném místě opět spojíme - foto 4, 5. Místa, kde bylo naneseno lepidlo, je nutné poklepat pěstí, lépe však třeba gumovou paličkou. Toto poklepání zajistí okamžitou přilnavost a lepené předměty ihned drží při sobě. Vznikne velmi pevný spoj, který již nepovolí, zůstane přirozeně pružný. Tímto způsobem můžeme připevnit celou řadu materiálů v interiérech, ale i exteriérech. Lepidlo odolává povětrnostním vlivům, mrazům i vysokým teplotám, aniž by měnilo svoje vlastnosti.

TIP: Bison Montagekit je konstrukční lepidlo, se kterým můžeme vyrobit např. nový obklad schodiště nebo stropu. Lepidlo drží okamžitě, práce je tedy velmi snadná. Šrouby ani hřebíky vám neznehodnotí použité materiály a bude to i lépe vypadat.

Článek v časopise Praktik - Květen 2012

Související produkty

BISON MONTAGEKIT SUPER PEVNÝ 350 g

Tekuté hřebíky. Univerzální neoprénové montážní lepidlo. Vhodné pro profesionály.

BISON MONTAGEKIT SUPER PEVNÝ 350 g
148 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON MONTAGEKIT SUPER PEVNÝ 125 g

Tekuté hřebíky. Univerzální neoprénové montážní lepidlo.

BISON MONTAGEKIT SUPER PEVNÝ 125 g
119 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON MONTAGEKIT EXTREME GRIP 370 g

Montážní lepidlo s vysokou počáteční přilnavostí.

BISON MONTAGEKIT EXTREME GRIP 370 g
158 Kč
*Včetně DPH 21%

Sdílet


Navštivte i naše další stránky

Bison

www.bison-lepidla.cz

Lepidla a tmely BISON nabízí ucelený sortiment vysoce kvalitních produktů, jak běžným spotřebitelům, tak řemeslníkům a profesionálům.

UHU

www.uhu.cz

Lepidla UHU se na českém trhu zaměřují na oblast lepení v kanceláři, ve škole a v domácnosti. Dále UHU nabízí specializovaná lepidla pro profesionální použití. Značka UHU je po více jak 70 let leaderem na evropském trhu, v Německu se stala synonymem pro lepidlo.

Alteco

www.alteco.cz

Vteřinová lepidla (Super Glue) a epoxidová lepidla japonské značky ALTECO jsou známa na celém světě. Velmi populární jsou též barevné popisovače ALTECO Paint Marker.

Samson

www.samson-lepidla.cz

SAMSON - vlastní značka společnosti Z - TRADE. Produkty distribuované pod touto značkou vynikají svou kvalitou a cenovou dostupností. Některé produkty nemají v této cenové kategorii a kvalitě konkurenci.

AirMax

www.pohlcovacevlhkosti.cz

Pohlcovače vlhkosti Air Max® zabraňují vzniku plísní, kondenzaci vlhkosti a odstraňují zatuchlý zápach. Jedná se o tichý a čistý systém regulace vlhkosti bez použití elektrické energie.