Seriál o lepení: Část druhá - o lepidlech

Seriál o lepení: Část druhá - o lepidlech

V první části našeho seriálu jsme se věnovali základním principům, nejčastějším chybám a přípravě před lepením. Ve druhé části se podíváme podrobněji na to, proč lepený spoj drží. Zmíníme se též, jak vybírat vhodné lepidlo pro náš konkrétní případ. Existují tzv. univerzální lepidla?

Proč to drží?

Aby byl lepicí proces úspěšný, musí být splněny dva základní fyzikální principy: ADHEZE (přilnavost lepidla k lepenému materiálu) a KOHEZE (správná vnitřní soudržnost lepidla). Jednoduše řečeno, lepidlo nejenom musí přilnout a držet na lepených materiálech, ale jeho struktura musí být taková, aby lepené předměty udrželo u sebe. Čím lepší je přilnavost lepidla k materiálu a vnitřní soudržnost lepidla, tím pevnější a odolnější spoj získáme.

Jak lepidla vytvrzují?

Můžeme je rozdělit do dvou základních skupin. Lepidla, která vytvrzují odpařením některé ze složek – rozpouštědla, vody. Např. bílá lepidla na dřevo nebo kontaktní lepidla. Druhou skupinou jsou lepidla, která vytvrzují chemickou reakcí. Např. dvousložková a vteřinová lepidla. Záměrně zde uvádím jednosložkového zástupce, abyste si uvědomili, že chemická reakce nemusí nutně proběhnout jen u dvousložkových lepidel (více v některém z pokračování).

Pro jednoduchou představu. Pokud použijeme pro přilepení kovového háčku na zeď (savou) první ze skupiny lepidel – tedy lepidlo, ze kterého se odpařuje rozpouštědlo, bude vše v pořádku a při volbě vhodného lepidla vznikne kvalitní spoj. Pokud bychom však použili stejné lepidlo, ale háček jsme lepili na glazovanou kachličku v koupelně – ouha, nedrží to. Rozpouštědlo se totiž nemá kam odpařit a pevný spoj nevznikne. Tomuto způsobu se také říká „mokré“ (jednostranné) lepení.

Existují univerzální lepidla?

Ano i ne. Opravdu neexistuje jedno lepidlo, které by nám stačilo na všechna lepení. Existuje však skupina lepidel, která pro svůj široký záběr, můžeme částečně považovat za univerzální. Jedná se o kontaktní lepidla.

Pokud se rozhodneme lepit materiály, kde je jeden z lepených materiálů savý (porézní), lepíme obvyklým „mokrým“ způsobem – stačí nanést lepidlo na jeden z materiálů, spojit a nechat vytvrdit – výsledný spoj je navíc pružný. Též jednostranné lepení.

Problém nastává, lepíme-li neporézní, tedy nesavé povrchy (gumu, molitan, kůži apod.). Zde je nutné použít tzv. kontaktní způsob lepení. Nanést lepidlo na obě strany, nechat odpařit všechno rozpouštědlo (což může trvat i 15 minut) a po té materiály spojit a silně stlačit. Na první pohled jednoduchý postup, ale praxe ukazuje, že i zde dochází k pochybení a následně žalostným výsledkům. Spěch je jedním z nepřátel při lepení. Pokud se totiž nenechá skutečně všechno rozpouštědlo odpařit, zůstane po slepení ve spoji (i když sevřeme spoj do svěráku). Nemá se kamodpařit. Vznikne spoj, který má velice krátké trvání a téměř žádnou pevnost. Např. boty, jejichž lepení se takto uspěchá, budou držet maximálně jednu cestu do práce.

Abych doložil univerzálnost těchto lepidel, odpovím na otázku, kterou dostávám velice často: „Kontaktním způsobem lepení drží spoj ihned. Když však lepím jeden nebo i více materiálů savých (porézních) „na mokro“, mohu je sice hned spojit, ale po zafixování musím čekat minimálně 12 hodin do vytvrzení. Jak to mohu urychlit?“ Jednoduše – lepte i takovéto materiály kontaktním způsobem bez fixace! Ano, proto jsou tato lepidla velmi univerzální a mnohostranná.

TIP: Pokud lepíme kontaktním způsobem materiály s hrubším povrchem (drsnou kůži nebo dřevo, silnou textilii apod.), použijeme první vrstvu jako penetraci. Necháme ji alespoň hodinu zaschnout a pak postupujeme již klasickým shora popsaným způsobem.

Sdílet


Navštivte i naše další stránky

Bison

www.bison-lepidla.cz

Lepidla a tmely BISON nabízí ucelený sortiment vysoce kvalitních produktů, jak běžným spotřebitelům, tak řemeslníkům a profesionálům.

UHU

www.uhu.cz

Lepidla UHU se na českém trhu zaměřují na oblast lepení v kanceláři, ve škole a v domácnosti. Dále UHU nabízí specializovaná lepidla pro profesionální použití. Značka UHU je po více jak 70 let leaderem na evropském trhu, v Německu se stala synonymem pro lepidlo.

Alteco

www.alteco.cz

Vteřinová lepidla (Super Glue) a epoxidová lepidla japonské značky ALTECO jsou známa na celém světě. Velmi populární jsou též barevné popisovače ALTECO Paint Marker.

Samson

www.samson-lepidla.cz

SAMSON - vlastní značka společnosti Z - TRADE. Produkty distribuované pod touto značkou vynikají svou kvalitou a cenovou dostupností. Některé produkty nemají v této cenové kategorii a kvalitě konkurenci.

AirMax

www.pohlcovacevlhkosti.cz

Pohlcovače vlhkosti Air Max® zabraňují vzniku plísní, kondenzaci vlhkosti a odstraňují zatuchlý zápach. Jedná se o tichý a čistý systém regulace vlhkosti bez použití elektrické energie.