Na úvod bych se rád věnoval vysvětlení některých základních pravidel a zákonitostí, bez kterých by se nadělalo spousty chyb hned na začátku. Lepení je pouze jednou z několikametod spojování materiálů. Tak, jako nejde vše svařit, sešroubovat, přitlouci, apod., tak ani lepení není spásnou metodou pro každou stavbu, opravu či rekonstrukci. Musíme si uvědomit, že lepené spoje mají nejvyšší pevnost při namáhání v tahu a smyku. Ohyb (odlupování) může být někdy velký problém. Např. spoj lepený dvousložkovým epoxidovým lepidlem může mít ve smyku pevnost i 300 kg/cm2. Zato v ohybu téměř nulovou. Spoje, které budou namáhány způsobem, který nezaručuje konečnou pevnost spoje, musíme podpořit zpevněním konstrukce. Nejčastěji použijeme přeplátování, čepování nebo kolíkování.
Teplota při lepení
Dvousložková lepidla dosahují vysokých pevností. Spoj musí být ale správně konstruován a namáhán.
Pokud se tedy rozhodneme opravovat lepením, nemáme ještě vyhráno! Jsou před námi ještě další faktory, které mohou lepený spoj a správnou funkci lepidla ovlivnit. Tím podstatným je teplota při lepení. Většina běžně dostupných lepidel potřebuje pro zpracování pokojovou teplotu. Jsou výjimky, o kterých budeme psát později. Již výše uvedený příklad epoxidů. Pokud smícháte dvě složky tohoto lepidla např. v garáži, kde je kolem 0°C, vůbec nic se nestane – lepidlo nebude pracovat. Takto nízká teplota neumožní správný průběh reakce v lepidle a výsledek bude žalostný.
Pokud budete lepit tzv. kontaktním lepidlem, které obsahuje rozpouštědlo, toto se při nízkých teplotách nebude odpařovat v časech, které jsou v návodu, a lepený spoj opět nebude držet. Stejně se budou chovat i bílá lepidla na dřevo. Ta mohou v mrazivých dnech přemrznout a tím se znehodnotit.
Nízké teploty nejsou pro lepení vhodné. „Bílá“ lepidla obsahují vodu, která se při nižších teplotách neodpařuje. U dvousložkových lepidel zase nedochází ke správné chemické reakci. V obou případech spoj nevznikne nebo nebude mít požadovanou pevnost.
Něco jiného je, když mluvíme o teplotě, kterou lepený spoj vydrží. Běžné jsou teploty v rozmezí přibližně od –30 do +100°C. Některá, především epoxidová lepidla, mají horní hranici i přes 100°C, ale litinový kotel na dřevo, výfukové potrubí za motorem, atd. neudrží. Takováto lepidla existují, ale ne v běžné obchodní síti.
Dnešní doba je velmi uspěchaná a to není zrovna pro lepení dobře. Pokud lepený spoj začnete namáhat moc brzy, většinou nevydrží. Pokud je v návodu napsáno „10 minut odpařit rozpouštědlo“, určitě si to výrobce nevymyslel a neměl na mysli 5 minut. Pokud se totiž při kontaktním lepení nenechá odpařit všechno (!) rozpouštědlo, opět nebude lepený spoj držet – více v některém z příštích dílů.
Odmaštění
Správný výběr lepidla je základem úspěchu. Nepodceňujme však i další aspekty, které mohou ovlivnit kvalitu lepeného spoje. Lepený spoj musí být čistý, suchý a odmaštěný!
Mnoho návodů k použití lepidel obsahuje v textu známou formulku: „lepené části musí být čisté, suché a odmaštěné. Dodržet první dvě podmínky nám většinou problémy nedělá. Horší je to s odmaštěním. Zapomeňte na benzín a laková rozpouštědla (ředidla). Obsahují mastné látky, které nám povrch neodmastí, ale naopak. Pokud si je nalijete na sklo a necháte odpařit, uvidíte barevné „olejové“ skvrny. Mycí prostředky, jako je „JAR“ opět nepoužíváme – obsahují mastné „zhebčovače“ rukou a opět ouha.
Nejuniverzálnějším a snadno dostupným odmašťovadlem je čistý líh, na kovy pak aceton a následuje celá řada chemických přípravků (např. MEK, BISON Cleaner, UHU universal reiniger). Pozor při odmašťování plastů, zde se doporučuje vyzkoušet agresivitu odmašťovadla na malém vzorku, aby nedošlo k poleptání plastu a lepený předmět se tak neznehodnotil.
Odmaštění, provedené špatným přípravkem, může snížit pevnost lepeného spoje až o 70 %, a to je opravdu hodně. Rozhodně tuto část přípravy nepodceňujme.
Existuje celá řada zkušeností, nápadů a triků, které fungují, ale všechny je zde uvést nemůžeme. Považujte tento stručný úvod za obecný a nehledejte v něm žádné záludnosti. Kdo má své další dobré zkušenosti, nechť je i nadále používá. Komu tyto rady pomohly, jsme je rádi. Další Vám přineseme v některém z dalších čísel.
Související články
Související produkty
BISON SPRAY CLEANER AEROSOL 400 ml
Univerzální čistící a odmašťovací sprej na kovy
*Včetně DPH 21%