Snadná oprava šamotu kamen a krbu

Snadná oprava šamotu kamen a krbu

Uvolnila se Vám mřížka v topeništi? Co se začouzenou stěnou, když netěsní roura od kamen ve zdi? Máte uvolněné šamotové dlaždice ve Vašich oblíbených kamnech a nevíte, zda koupit nová, nebo se pustit do opravy? Na všechny tyto otázky Vám přinášíme odpověď. "Nebojte se, s kamnářským tmelem je to hračka".

Co to je vlastně „Kamnářský tmel“? Je to ohnivzdorný jednosložkový vysokoteplotní tmel s odolností až +1250 °C. Je již dodáván přímo v kartuši pro použití s vytlačovací pistolí. Slouží ke snadnému tmelení a lepení při opravách krbů, kachlových kamen, uzavřených a otevřených ohnišť, spárování komínových systémů, opravách šamotových vyzdívek apod. Tmel je uzpůsoben tak, že přilne na kovy, beton, kámen a další materiály.

 1. Spáry se vlivem dlouhodobého používání (vysokých teplot) začnou drolit. Může se dokonce uvolnit i litinová mřížka - topeniště. Tento druh poškození potřebuje opravu, kterou můžeme zvládnout i sami.
 2. Budeme k tomu potřebovat speciální vysokoteplotní jednosložkový kamnářský tmel s tepelnou odolností do +1250 °C, vytlačovací pistoli, nástroj pro úpravu a vyhlazení tmelu v poškozených místech. Dále pak smetáček a kartáč.
 3. Vhodným nástrojem odstraníme všechen nezpevněný materiál ve spárách, které chceme tmelit. Můžeme použít i ocelový kartáč k dokonalé konečné úpravě. Přebytečný prach a kousky ometeme (vysajeme vysavačem).
  TIP: pokud je podklad stále prašný, můžeme ho nepenetrovat vodním sklem. Dojde ke zpevnění a lepší přilnavosti kamnářského tmelu.
 4. Připravíme si kamnářský tmel. Aplikační špičku šikmo seřízneme dle šířky spáry, kterou budeme opravovat.
 5. Kamnářský tmel rovnoměrně naneseme do poškozených spár a všech míst, která opravujeme. Obdobně postupujeme i při opravě šamotu krbových kamen.
 6. Vhodným nástrojem tmel upravíme do požadovaného tvaru – vyhladíme a začistíme.
  Tmel je vytvrzený po 24 hodinách a dá se přetírat. Minimální pracovní teplota je 0 °C. Vytvrzený tmel lze odstranit pouze mechanicky.
  TIP: dokonalé vytvrzení dosáhneme po zatopení v krbu. Tmel je na bázi vodního skla a vysokou teplotou vytvrdí do velice pevné hmoty. Je však křehký.

TIP: výměnu skla v krbových kamnech můžete také zvládnout sami. Pozor však na sklo, které si objednáte, musí být žáruvzdorné. Na opravu nepoužijete křehký a nepružný „kamnářský tmel“, ale vysokoteplotní silikon, který má tepelnou odolnost až 300°C. Použijete ho v kombinaci s tkalounem určeným pro utěsnění těchto skel u krbových kamen. Opravu provádějte vždy, až když jsou kamna vyčištěna a vychladnutá. Ne za provozu.

Článek z tisku v PDF

Související produkty

BISON SILICONE HIGH TEMP RED 280 ml

Vysokoteplotní silikonový tmel

BISON SILICONE HIGH TEMP RED 280 ml
192 Kč
*Včetně DPH 21%

BISON SILICONE MULTI TOOL

Univerzální nůž, škrabka a stěrka v jednom. Pro práci s lepidly a tmely.

BISON SILICONE MULTI TOOL
83 Kč
*Včetně DPH 21%

Sdílet


Navštivte i naše další stránky

Bison

www.bison-lepidla.cz

Lepidla a tmely BISON nabízí ucelený sortiment vysoce kvalitních produktů, jak běžným spotřebitelům, tak řemeslníkům a profesionálům.

UHU

www.uhu.cz

Lepidla UHU se na českém trhu zaměřují na oblast lepení v kanceláři, ve škole a v domácnosti. Dále UHU nabízí specializovaná lepidla pro profesionální použití. Značka UHU je po více jak 70 let leaderem na evropském trhu, v Německu se stala synonymem pro lepidlo.

Alteco

www.alteco.cz

Vteřinová lepidla (Super Glue) a epoxidová lepidla japonské značky ALTECO jsou známa na celém světě. Velmi populární jsou též barevné popisovače ALTECO Paint Marker.

Samson

www.samson-lepidla.cz

SAMSON - vlastní značka společnosti Z - TRADE. Produkty distribuované pod touto značkou vynikají svou kvalitou a cenovou dostupností. Některé produkty nemají v této cenové kategorii a kvalitě konkurenci.

AirMax

www.pohlcovacevlhkosti.cz

Pohlcovače vlhkosti Air Max® zabraňují vzniku plísní, kondenzaci vlhkosti a odstraňují zatuchlý zápach. Jedná se o tichý a čistý systém regulace vlhkosti bez použití elektrické energie.