Často kladené otázky

Poradna

Pořádný žralok na turistické obuvi

Pokud se bude jednat o celokoženou botu, nejvhodnější bude použít BISON KIT (případě BISON TIX – GEL). Pokud by se jednalo o syntetické materiály - nejvhodnější UHU POWER transparent nebo BISON KIT TRANSPARENT.

Obě možnosti musí být lepeny kontaktním způsobem - nanést na oba povrchy, nechat cca 15 min odpařit rozpouštědlo a po té krátce a silně stlačit.

Mírně rozlepená sportovní obuv - odchlíplá podrážka (důraz na rychlost)

Pokud se jedná o drobná poškození, odchlíplé špičky podrážek, vytržené pásky u sandálů ... je nejvhodnější lepidlo UHU ALLESKLEBER STRONG & SAFE nebo BISON NEXUS. Je pružné, rychlé a extra pevné.

Prasklá plastová schránka na vajíčka v lednici - ledničkové plasty

Nejvhodnější pro opravy a lepení těchto plastů je UHU hart kunststoff nebo BISON PLASTIC - svařovací lepidlo za studena. Možno také použít sekundové lepidlo na plasty UHU sekundenkleber kunststoff.

Ulomený plastový pant na dvířkách v mrazničce

Důležité je si uvědomit, zda i po slepení nebude tento pant (lepený spoj) namáhán v ohybu tak, že je předpoklad, že spoj nevydrží.

Pokud se rozhodneme lepit, rozhodně mimo plochu mrazáku - pří -18°C lepit nelze. Pak použijte BISON POWER ADHESIVE (dvousložkové polyuretanové lepidlo). Možno také použít sekundové lepidlo na plasty UHU sekundenkleber kunststoff – malé poškození, které udrží sekundové lepidlo.

Vytržený pásek dámských bot, pánských sandálů, ucha kabelky ...

Zde je možné použít pouze jedno lepidlo: UHU ALLESKLEBER STRONG & SAFE nebo BISON NEXUS. Je pružné, rychlé a extra pevné.

Protržený bazén od čistícího zařízení - pod vodou i nad hladinou

Pro lepení měkčeného PVC (bazénových a rybničkových fólií (POZOR, nesmí být z polyetylenu, PE) je nejvhodnější lepidlo UHU weich pvc nebo BISON VINYL PLASTIC - obě se záplatou. Pokud by tato nestačila, můžete zakoupit náhradní záplatu UHU.

Lepení pod vodou je snadnou záležitostí - stačí nanést lepidlo na záplatu, ihned ponořit do vody a přimáčknout na poškozené místo - HOTOVO! Stačí pouze spoj mechanicky nenamáhat po dobu 24 hodin. Koupat se však můžete.

Prasklý šev na nafukovacím lehátku, dětské plovací vestě ...

Použijeme buď větší záplatu a lepidlo UHU weich pvc nebo BISON VINYL PLASTIC se záplatou. Toto naneseme na oba lepené povrchy, necháme cca 15 min odpařit rozpouštědlo a po té krátce a silně stlačíme.

Druhou možností je nanesením transparentního pružného lepidla – TEKUTÉ GUMY BISON LIQUID RUBBER na tuto prasklinu - formou pružného "buřtu" lepidla, který zamezí unikání vzduchu. Lepidlo (guma) na vzduchu zvulkanizuje a vytvoří pružnou "záplatu".

Plastová nádržka na tekuté mýdlo v koupelně (na kachličky, bytové jádro)

Pokud je z nelepitelného plastu (PP) nutné přišroubovat, pokud je z plastu lepitelného - použít BISON POLY MAX MS polymer - bílý nebo transparentní BISON POLY MAX CRYSTAL, který je speciálně určen na nesavé materiály. Odolává plísním a nedělají se v něm ošklivé černé fleky.

Rozklížená postel, židle, stůl, zahradní servírovací vozík a jiný nábytek ...

Na tento typ poškození lze použít pouze polyuretanové lepidlo BISON PU MAX tekuté (medové), které velmi dobře do spoje "zateče" a vlivem vlhkosti materiálu expanduje (10-12%) a celý spoj výtečně ukotví. Nábytek již nerozvržete.

Potřebuji slepit polámanou skleněnou dekoraci

Použijeme lepidlo BISON GLASS. Lepidlo na lepení kov - sklo a sklo - sklo.

Lepidlo nanášíme jednostranně, ale POZOR! Potřebujeme k tomu UV záření - tedy denní světlo. Tzn. lepit u otevřeného okna, nebo venku, pak lepidlo tuhne velmi rychle (v několika sekundách). Pokud budeme lepit za oknem, lepidlo bude tuhnout i hodiny nebo neztuhne vůbec.

Související produkty: BISON GLASS 2 ml

Držák k nafukovacímu člunu a neopren

Dobrý den, měl bych na Vás prosbu o radu, jak a čím přilepit držák Bimini (měká guma) k nafukovacímu člunu, material Hypalon.

Odpověď: Jednoznačně BISON LIQUID RUBBER.

Dobrý den. Potřebuji doporučit lepidlo na nafukovací lodě, neopreny a neoprenové boty (kombinace neoprenu a PVC). Kaučukové lepidla nepřenesou velké síly u lodí, neoprenové boty se ve vodě rozlepily, i když lepidlo bylo určeno do vody. Děkuji

Odpověď: Jednoznačně BISON LIQUID RUBBER, lepidlo odolává nejen vodě, ale i slané, tedy mořské vodě a je velmi pružné

Související produkty: BISON LIQUID RUBBER 50 ml

Zalepení díry u kohoutku na barelu

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, které lepidlo z vaší nabídky byste mi doporučili k zalepení díry u kohoutku na barelu? Nejsem si jistý typem materiálu, mohlo by se jednat o cín, nebo měď (foto zasílám v příloze). Nebo by podle vás bylo ideálnější použít speciální pásku na zalepování trubek a teprve potom nanést nějaké lepidlo? Na vašich stránkách píšete, že vyšší teploty urychlují proces tvrdnutí. Je možné např. po aplikaci dvousložkového lepidla zahřát místo letlampou? Děkuji za odpověď

Dobrý den, Zde to nebude velký problém. Přečtěte si článek o lepení kovů. Použijte jedno z těchto lepidel: ALTECO 3-TON QUICK EPOXYALTECO 3-TON EPOXY (Steel).

U těchto lepidel není nutné vytvrdit vyšší teplotou. Je to tekutý kov. Některá lepidla je mžné vyšší teplotou vytvrdit na vyšší pevnost (UHU PLUS endfest 300 EPOXY), ale zde to není nutné. Samozřejmě by šly použít i jiné metody a jiná lepidla, ale nabízím levnější a dostupnější variantu.

Související produkty: UHU PLUS endfest 300 24 ml

Potřebuji slepit dva malinkaté kousky kovu - pozinkový plíšek na mosaz

Dobrý den, potřebuji slepit dva malinkaté kousky kovu (pozinkový plíšek na mosaz) a nejde mi to sletovat, jelikož mosaz odvádí všechno teplo a to na čem je mosazná část se nesmí moc zahřát. Takže po neúspěchu s pájením jsem hledal na netu a našel odkazy na Vaše lepidla. První jsem si koupil UHU Metal a i když jsem dodržel postup, díly se slepily jako na žvýkačku - a není se čemu divit, protože to je něco jako chemopren a to je prostě gumové lepidlo. Mám ještě nějaké dvousložky, ale nechci moc riskovat, jelikož ten spoj musí být pevný v tahu. Je to malinká páčka z pozinkovaného plechu, která ovládá větší mosazné kolečko. uprostřed jsem udělal klínek a po stranách je do jisté míry vsazena jakoby do pouzdra z té mosazi. Jenže vše je velice malinké - cca 1cm na délku a 3mm na šířku! Poradíte mi prosím, čím to slepit? našel jsem UHU 300, dvousložka epoxid, ale stojí to 240,-Kč a nechci riskovat, že to zase nebude fungovat.

Dobrý den, UHU plus 300 je správná volba – ten UHU metall je opravdu na větší ploch a třeba s gumou – je to kontaktní lepidlo. UHU 300 ale před lepením očistit všechny zbytky UHU metall – toluen ho pomalu rozpustí.

Související produkty: UHU PLUS endfest 300 24 ml

Jak slepit plastové brýle zlomené uprostřed?

Dobrý den, prosím Vás pěkně mohl byste mi poradit? Nedávno se mi rozpůlily moje oblíbené brýle, mám je jako takovou památeční věc z cest a navíc nebyly bohužel nejlevnější a nechtějí se mi jen tak hodit do koše...zlomili se mi nad nosem. Jsou z tvrdého plastu průhledného a černého. Myslíte, že se to dá slepit dvousložkovým epoxidovým lepidlem UHU plus? Zkoušela jsem to jednou a nechala to zatvrdnout přes noc, ráno jsem si je chtěla nasadit, vypadaly dobře slepené. Myslela jsem, že budou držet, ale jak jsem si je chtěla nasadit na hlavu tak se samozřejmě trochu tím pohybem roztáhly a v rukou mi zbyly zase jen dvě poloviny. Tak nevím jestli sem tam toho dala málo či co. Nevím si rady. Také jsem řešila jak na dvacet minut, kdy lepidlo schne, vydžet tlačit na spoje, aby nevznikala mezírka mezi slepovanými místy. Moc se mi to nevedlo, hranky o sebe klouzaly a dost jsem se musela soustředit aby vše bylo na svém místě. Nevěděl byste o nějaké vychytávce na to, jak to zafixovat aby se s tím nedalo hýbat než se to spojí? Děkuji MOC za odpověď a omlouvám se za délku.

Dobrý den, Popisujete problém, který je těžké řešit. Malý spoj a především namáhání spoje v ohybu. UHU plus je tvrdé a křehké a nesnáší ohyb. Navíc musí zůstat alespoň 0,3 mm spára a lepidlo se nesmí ze spoje všechno vytlačit. Pokud si s tím chcete pohrát, doporučil bych si sestavit fixační prvky, která by brýle podržely a použil bych lepidlo BISON POWER ADHESIVE - BISONITE, které je trochu pružné a hlavně ten plast udrží.

Díra ve vodovodní trubce

Dobrý den, používal jsem na lepení tmel EPROSIN 09 - už se asi nevyrábí, je nějaká náhrada? Jak se dá zatmelit díra ve vodovodní trubce?

Dobrý den, díru ve vodovodní trubce nejlépe zacelíte touto plastelínou: ALTECO EPO PUTTY. EPROSINŮ bylo - je - celá spousta. Nahradit se dají epoxidy s plniči nebo PU dvousložkovými lepidly. Záleží vždy na konkrétním lepícím problémem.

Související produkty: ALTECO Epoxy Putty 100 g

Proražené paměťové lino

Dobrý den, mám tzv. paměťové lino, které jsem prorazila. Je možné to něčím spravit?

Dobrý den, potřebujete pružné, transparentní lepidlo - tmel. Pokud je to menší poškození, stačí Vám toto menší balení: UHU MAX REPAIR. Pokud by to bylo většího rozsahu, pak použijte tuto tekutou gumu: BISON LIQUID RUBBER.

Lepení sošky ze sádry

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, zda lze nějakým lepidlem slepit sošku ze sádry? Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den, předpokládám, že je to pouze menší ploška. Pokud je sádra ještě trochu pevná, bude Vám to držet tímto lepidlem: UHU MAX REPAIR.

Související produkty: UHU MAX REPAIR 8 g

Lepení nafukovací dlahy PANAT

Dobrý den, pracuji jako fyzioterapeut se speciálními nafukovacími dlahami PANAT. Tyto dlahy začaly praskat ve pojích/svárech. Můžete mi prosím, jestli by se daly nějakým lepidlem slepit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, na tento druh oprav se používá tekutá guma: BISON LIQUID RUBBER. Pokud budou poškození ve svárech a pod, stačí nanést na spoj v podobě housenky a nechat 24 hodin. Je to transparentní pevná a pružná hmota, která toto udrží a zacelí.

Související produkty: BISON LIQUID RUBBER 50 ml

Díra v plastovém sudu

Bohužel jsem se nedovolal do pořadu o lepidlech a proto posílám dotaz, jak nejlépe zalepit malou dirku ve 200 litrovém sudu na vodu. Jde o sud se čtvercovým profilem a dirka je právě v tom ohybu a ještě navíc v místě, kde se sud stupňovitě rozšiřuje. U kruhového sudu bych si s tím asi věděl rady, ale tady mi nejde vložit záplata tak, aby celá přilehla, ale nutně se na ní vytvoří zvlnění, který bude voda pod záplatu pronikat. Existuje na to nějaké konkrétní lepidlo, které tu záplatu nepotřebuje? Podotýkám ještě, že v tom místě to bude tlakem vody docházet k pohybu materiálu. Za odpověď předem děkuji.

Dobrý den, předpokládám, že sud je plastový? Tyto sudy jsou vyrobeny z PP a jsou za běžných podmínek neslepitelné. Z praxe ALE máme však doubrou zkušenost s touto plastelínou: ALTECO EPO PUTTY. Lze s ní opravit i pod vodou a zevnitř sudu - což doporučuji - zvenčí by to nedrželo. Podívejte se na články na stránkách a zkuste to. Kdybych si to špatně vyložil, pošlete mi jednpduché foto.

Související produkty: ALTECO Epoxy Putty 100 g

Zlomený autoklíč

Pokud je to zlomeno tak, jak si to představuji (tedy jako zalomený klíč v zámku), tak bohužel žádné lepidlo nepomůže. Zde tato technologie není řešením. 

Lepení TPA silikonu kromě speciálního lepidla za 1 000Kč?

Obecně lze říci, že z levnějších variant je to pouze silikon. Silikon se běžně lepí pouze silikonem. Jiná klasická lepidla nedrží. Pak již musíte opravdu připlatit a jít do speciálních, a tedy i dražších lepidel. Bohužel.

Lepení pásu linolea na stůl pobitý vodovzdornou překližkou

Máte dvě možnosti: buď použijete MS polymer - bodově, hada, nebo ho rozetřete stěrkou. Stačí na jednu stranu. Pak spojíte s možností korekce, ale musíte do druhého dne čekat BISON POLY MAX. Nebo použijete toto kontaktní PU lepidlo UHU POWER. Čiré. Natřít štětcem na obě strany - 15 minut čekat. Pro vyšší pevnost nechat hodinu a natřít znovu obě strany. Pak po 15 minutách spojit - bude chytat, jako suchý zip. Musíte se přesně trefit. Pobouchat pěstí nebo gumovou paličkou a je to hotové hned.

Vyšší viskozita než Datasheet

UHU plus endfest 300, ale teplota nebude do 140 a míchací poměr je 1:1. Bere ho od nás do průmyslu spousta firem. A je i hodně variant balení. UHU plus endfest 300. Pokud však máte v technologii striktně dané parametry, musely by se měnit a to vím, že je problém.

Související produkty: UHU PLUS endfest 300 24 ml

Paint market – dokreslení písma na náhrobním kameni

Popisovače na tento druh oprav nejsou nejlepší. Pigmentu tam není tolik, aby vydržely nápor povětrnostních podmínek. Slunce je vyšisuje za sezónu. Nejlépe sehnat někoho, kdo to opraví barvou a to pořádnou syntetikou. Ne disperzí. Je to moje osobní zkušenost a s výsledkem na roky. Více na www.paintmarker.cz.

Lepení desek Cembonitu (vláknocementové desky)

Spoj Cembonit – hliník se utrhnul v místě lepidla.

Posílám odkaz na lepidlo, které použijte: BISON POLY MAX. Důležitou součástí bude úprava Al povrchu, který je nutné před lepenín připravit: LEPENÍ KOVŮ.

Al povrch očistit od zbytků lepidel (pokud tam jsou). Jemným smirkovým plátnem (zrnitost opravdu 400 - 300) Al povrch osmirkovat - odstranit    povrchový oxid Al. Odmastit - ne benzín ani ředidlo, ale Aceton nebo ještě lepší MEK (metyletylketon), který ale asi běžně neseženete. A vzápětí nanést lepidlo (max do 1 hodiny) a lepit.

Související produkty: BISON POLY MAX HIGH TACK 425 g

Slepení plexiskla PMMA s MDF materiálem

Dobrý den. Záleží na ploše, namáhání atd. Z tohoto zadání mohu poradit pouze obecně následující produkty.

Auto - vytržená mosazná část se závitem z plastu, do které se šroubuje šroub držící víko vzduchového filtru

Dobrý den, jediné, co může být problém, je ten plast. Co to je? Pokud to nevíme, nezbývá, než to zkusit. Použijte BISON POWER ADHESIVE. Pokud je tam mezera i milimetr a více ALTECO EPO PUTTY.

Potřebuji slepit zdvojené okno na karavanu, vrstvy se oddělily v několika místech. Materiál je PMMA

Dobrý den. Máte na výběr transparentní a bílý BISON POLY MAX EXPRESS.

Slepení prasklých mramorových sloupů, lepení kámen-kámen pro venkovní použití

Dobrý den, doporučuji Vám použít lepidlo i tmel v jednom. Bude to nejjednodušší řešení. Pouze počítejte s tím, že to zatmelení není na věky. Vlivy počasí udělají své. Takže občas se to musí kontrolovat - řádově poprvé po ca 3-4 letech.

Prosakování betonového bazénku (beton pod vodou)

Pokud se jedná o trhlinky, jednoznačně doporučuji plastelínu ALTECO EPOXY PUTTY. Nezávadná po vytvrzení. 

Související produkty: ALTECO Epoxy Putty 100 g

Sháním lepidlo, které slepí silikonovou hadičku

Bohužel moc možností není. Tedy je jen jedna. Na silikon je jediný možný opět silikon. Nic lepšího není ani to neudrží.

Jak slepit prasklinu na zásuvce do lednice?

Použijte lepidlo na studené svařování plastů.

Slepení skleněné formy na bábovku (má historickou hodnotu)

Pokud v ní hodláte i nadále péci, bude problém s teplotní odolností. Taková lepidla nemáme. Pak záleží na tom, zda to chcete opravit průhledně - také problém. Jediná možnost je oprava epoxidovou plastelínou, která má smetanovou barvu. A vydrží to do 120 C.

Související produkty: ALTECO Epoxy Putty 100 g

Potřebuji slepit "pěnovou mezipodešev" z materiálu Ethylne-vinyl Acetate s patou (pravděpodobně koženka) u snowboardové obuvi

Dobrý den, pro tento druh spoje navrhuji tzv. tekutou gumu. Je velmi pevná a dostatečně pružná.

Související produkty: BISON LIQUID RUBBER 50 ml

Navštivte i naše další stránky

Bison

www.bison-lepidla.cz

Lepidla a tmely BISON nabízí ucelený sortiment vysoce kvalitních produktů, jak běžným spotřebitelům, tak řemeslníkům a profesionálům.

UHU

www.uhu.cz

Lepidla UHU se na českém trhu zaměřují na oblast lepení v kanceláři, ve škole a v domácnosti. Dále UHU nabízí specializovaná lepidla pro profesionální použití. Značka UHU je po více jak 70 let leaderem na evropském trhu, v Německu se stala synonymem pro lepidlo.

Alteco

www.alteco.cz

Vteřinová lepidla (Super Glue) a epoxidová lepidla japonské značky ALTECO jsou známa na celém světě. Velmi populární jsou též barevné popisovače ALTECO Paint Marker.

Samson

www.samson-lepidla.cz

SAMSON - vlastní značka společnosti Z - TRADE. Produkty distribuované pod touto značkou vynikají svou kvalitou a cenovou dostupností. Některé produkty nemají v této cenové kategorii a kvalitě konkurenci.

AirMax

www.pohlcovacevlhkosti.cz

Pohlcovače vlhkosti Air Max® zabraňují vzniku plísní, kondenzaci vlhkosti a odstraňují zatuchlý zápach. Jedná se o tichý a čistý systém regulace vlhkosti bez použití elektrické energie.